З приходом холодів багато людей відчувають скутість і біль у суглобах та кістках. Давай те розберемось, з чим пов’язано погіршення самопочуття та як зберегти здоров’я восени та взимку?
Що призводить до болю в суглобах в холодну пору року
Біль у суглобах та кістках у холодну пару року може викликати:
- Зниження атмосферного тиску, що провокує розширення тканин навколо суглобів. Це створює додатковий тиск на суглоб і збільшує його чутливість.
- Звуження кровоносних судин — захисна реакція, яка має на меті зберегти тепло для органів. Але при цьому може зменшитись кровопостачання суглобових тканин, що викличе неприємні відчуття, особливо у людей з артритом або іншими захворюваннями суглобів.
- Підвищення тонусу м’язів зумовлене необхідністю зберегти тепло.
- Зменшення вироблення синовіальної рідини — природного мастила, що забезпечує плавний рух. Відсутність достатньої кількості синовіальної рідини викликає тертя кісток, збільшує відчуття напруги у прилеглих м’язах і зв’язках.
- Зниження рівня фізичної активності. Воно послаблює м’язи, що підтримують суглоби, а це також може посилювати больове відчуття.
- Загострення хронічних захворювань. Пацієнти з остеоартритом, ревматоїдним артритом або подагрою особливо чутливі до зміни погоди.
Основа профілактики появи болю — зміна способу життя
Від теплих ванн до спеціальної дієти — що потрібно знати про зменшення болю в суглобах взимку
Так, щоб ваші суглоби й кістки не нили в холодну пору року, потрібно пильніше придивитеся до своїх звичок. Появі захворювань та неприємних відчуттів сприяють:
- Зниження ваги, що зменшує навантаження на ноги та хребет.
- Збалансоване харчування, включення в раціон продуктів, багатих на кальцій, вітамін D, магній, цинк, омега-3 жирні кислоти. Основними джерелами кальцію є молочні продукти, сардини, листова зелень; вітаміну Д — жирна риба, яйця, омега-3 жирних кислот — лосось, скумбрія, волоськи горіхи. Магній і цинк містять горіхи, бобові, злакові культури. Корисними для здоров’я кістково-м’язової системи є антиоксиданти, на які багаті овочі й фрукти.
- Регулярна помірна фізична активність. Вона зміцнює м’язи й покращує кровообіг суглобових тканин. Вибирайте вправи з невеликою інтенсивністю, такі як йога, пілатес, плавання їзда на велосипеді або ходьба.
- Зберігання правильної поставити під час сидіння та стояння. Вона рівномірно розподіляє навантаження на суглоби. До всього, намагайтеся уникати перенавантаження та тривалого перебування у фіксованих позиціях.
- Вживання достатньої кількості води. Так, це треба робити й у холодну пору року. Підтримання водного балансу запобігає дегідратації хрящів та зберігає їх еластичність.
Це найдієвіші методи, які допоможуть вам запобігти розвитку багатьох хвороб. Але на жаль, чомусь більшість із нас починають замислюватися про необхідність ведення здорового способу життя лише тоді, коли з’являється біль.
Тепло й ще раз — тепло
Теплі компреси
Дуже ефективні в плані профілактики появи болю в суглобах та зменшення її у холодну пору року є теплові процедури. Серед найпопулярніших методів:
- Теплі ванни. Для посилення розслаблюючого ефекту до них можна додати морську сіль, ефірні олії (наприклад, евкаліпта чи лаванди). Для зняття локалізованого болю можна використовувати теплі ванночки для рук чи ніг — це особливо ефективно для людей, які мають артрит кісті або стоп.
- Зігріваючі компреси або грілки. Їх можна прикладати на 10-20 хвилин до болючих ділянок, таких як коліна, плечі або лікті. Щоб уникнути перегріву, використовуйте гелеві або електричні грілки з регульованою температурою.
- Спеціальні зігріваючі креми та мазі, які містять капсаїцин або камфору. Вони покращують кровообіг та створюють відчуття тепла у місці болю. Особливо вони корисні перед виходом на холод або перед фізичною активністю.
- Сауна або парна. Вони розширять судини, покращать кровообіг і зменшать м’язову скутість. Регулярне відвідування сауни або парної може бути особливо корисним у холодну пору року. Але пам’ятайте, що сауна протипоказана людям з серцево-судинними захворюваннями.
- Прогрівання лампою інфрачервоного світла. Інфрачервона лампа випромінює тепло, яке проникає глибоко в тканини, прогріваючи м’язи і зменшуючи напругу. Процедура триває 10-15 хвилин. Після неї, щоб уникнути різкого охолодження, потрібно закутати місце, яке прогрівали.
Зниженню болю сприяють й такі фізіотерапевтичні процедури, як ультразвук, магнітотерапія або електрофорез. Вони виконуються під наглядом лікаря і можуть бути частиною комплексної терапії при захворюваннях м’язів, кісток та суглобів.